Ideal Standard Concept Easybox Slim Concealed Dual Outlet Thermostatic Chrome Mixer Shower Valve With Diverter (8032H)
Built-in thermostatic shower bath mixer valve with a round faceplate. Ceramic disc flow control and adjustable temperature limit. Fits into a 43mm wall cavity and features double sealing for water tightness.
- 2 Year Guarantee
- Delivers 5.8Ltr/min at 0.1bar
- Sequential Concealed Valve
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Safety Stop Button at 40°C
- Adjustable Temperature Limit
- Ceramic Disc Flow Control
View all: Ideal Standard Shower Valves
Built-in thermostatic shower bath mixer valve with a round faceplate. Ceramic disc flow control and adjustable temperature limit. Fits into a 43mm wall cavity and features double sealing for water tightness.
- 2 Year Guarantee
- Delivers 5.8Ltr/min at 0.1bar
- Sequential Concealed Valve
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Safety Stop Button at 40°C
- Adjustable Temperature Limit
- Ceramic Disc Flow Control
View all: Ideal Standard Shower Valves
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed Inlets |
| Brand | Ideal Standard |
| Built In Valve/Exposed | Concealed |
| Colour | Chrome |
| Connection Size | 15 mm |
| Connection Type | Compression |
| Construction Material (Bathrooms) | Chromed Brass |
| Design Type | Modern Design |
| Diverter Included | With Diverter |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 5.8 Ltr/min |
| Green star | Saving water at home |
| Green star Claim | This shower is regulated to have a maximum flow rate of 8 litres per minute at 3 bar pressure or less. Using an efficient shower head can help manage water use. |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Maximum Bar Pressure | 10 bar |
| Maximum Operating Temperature | 80 °C |
| Minimum Bar Pressure | 0.1 bar |
| Minimum Operating Temperature | 5 °C |
| Mixer Control Type | Dual Flow & Temperature Controls |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Concept Easybox Slim |
| No. of Outlets | Dual Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Type | Mixer Shower Valve |
| Safety Cut-Out Temperature | 40 °C |
| Safety Functions | Temperature Safety Cut-Out |
| Shower Product Type | Shower Valve |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Corporate Village Da Vincilaan 2 B-1935 Zaventem Belgium |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customercare@idealstandard.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Corporate Village, Da Vincilaan 2, B-1935 Zaventem, Belgium |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@idealstandard.com |
Product Contents
Shower mixer, diverter and faceplate.