Ideal Standard Concept Easybox Gravity-Pumped Flexible Concealed Chrome Thermostatic Mixer Shower (1761H)
Built-in thermostatic shower mixer with a square faceplate. Features ceramic disc flow control and an adjustable temperature limit. Fits into a 43mm wall cavity and features double water sealing. Supplied with an Idealrain M3 Cube kit, which includes a 3-mode handspray, 1.35m hose and retainer.
- Suitable for High & Low Water Pressure Systems
- Delivers 5Ltr/min at 0.1bar
- Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control
- Riser Rail
- 3-Spray Pattern Shower Head
- Safety Stop Button at 40°C
- Ceramic Disc Flow Control
View all: Ideal Standard Showers
Built-in thermostatic shower mixer with a square faceplate. Features ceramic disc flow control and an adjustable temperature limit. Fits into a 43mm wall cavity and features double water sealing. Supplied with an Idealrain M3 Cube kit, which includes a 3-mode handspray, 1.35m hose and retainer.
- Suitable for High & Low Water Pressure Systems
- Delivers 5Ltr/min at 0.1bar
- Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control
- Riser Rail
- 3-Spray Pattern Shower Head
- Safety Stop Button at 40°C
- Ceramic Disc Flow Control
View all: Ideal Standard Showers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Ideal Standard |
| Built In Valve/Exposed | Concealed |
| Colour | Chrome |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 40 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 8 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 5 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 0.1 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Concept Easybox |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 151 mm |
| Product Depth | 73 mm |
| Product Height | 185 mm |
| Product Type | Mixer Shower |
| Product Width | 185 mm |
| Range Name | Easybox |
| Shower Head Shape | Square |
| Shower Head Size | 100 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control |
| Total Product Weight | 5 kg |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Corporate Village Da Vincilaan 2 B-1935 Zaventem Belgium |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customercare@idealstandard.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Corporate Village, Da Vincilaan 2, B-1935 Zaventem, Belgium |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@idealstandard.com |
Product Contents
Shower mixer valve, Idealrain Cube kit, removeable 8lpm flow regulator, plastic installation box, mounting bracket, faceplate and handles.