Ideal Standard Ceratherm T20 Rear-Fed Exposed Chrome Thermostatic Mixer Shower (445JY)
Overhead rain shower as well as a 3-function shower handspray. All- in-one showering solution for a wide variety of bathroom settings.
- Suitable for High Pressure Water Systems Only
- Delivers 8Ltr/min at 1bar
- Bar Mixer Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop
- Fixed Head & Riser Rail
- 2-Spray Pattern Shower Head
- Firmaflow Thermostatic Cartridge
- Cool Body
View all: Ideal Standard Shower Valves
Overhead rain shower as well as a 3-function shower handspray. All- in-one showering solution for a wide variety of bathroom settings.
- Suitable for High Pressure Water Systems Only
- Delivers 8Ltr/min at 1bar
- Bar Mixer Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop
- Fixed Head & Riser Rail
- 2-Spray Pattern Shower Head
- Firmaflow Thermostatic Cartridge
- Cool Body
View all: Ideal Standard Shower Valves
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Ideal Standard |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Chrome |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 80 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 12 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 8 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Ceratherm T20 |
| Model No | A7228AA |
| No. of Outlets | Dual Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Product Depth | 392 mm |
| Product Height | 1117 mm |
| Product Type | Mixer Shower |
| Product Width | 315 mm |
| Range Name | Ceratherm |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 200 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop |
| Total Product Weight | 3.8 kg |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Corporate Village Da Vincilaan 2 B-1935 Zaventem Belgium |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customercare@idealstandard.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Corporate Village, Da Vincilaan 2, B-1935 Zaventem, Belgium |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@idealstandard.com |
Product Contents
Shower valve, shower heads (2), hose and fixings.