Ideal Standard Ceraline Chrome 72mm Cloakroom Lever Mono Basin Mixer Tap (589JP)
Mini basin mixer tap in cylindrical body design. Features a 5L/minute flow regulator, helping to conserve water without compromising on experience. Smartshine finishing allows the durable chrome finish to last longer and the Easy-Fix system ensures a smooth installation. Easy to clean and maintain.
- 2 Year Guarantee
- Single Lever Operation
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Chrome
- Waste Not Supplied
- Ceramic Cartridge
- Ideal for New Build, Residential, Bathroom Improvement & Commercial Use
- 5Ltr/min Eco Flow Regulator
View all: Ideal Standard Bathroom Taps
Mini basin mixer tap in cylindrical body design. Features a 5L/minute flow regulator, helping to conserve water without compromising on experience. Smartshine finishing allows the durable chrome finish to last longer and the Easy-Fix system ensures a smooth installation. Easy to clean and maintain.
- 2 Year Guarantee
- Single Lever Operation
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Chrome
- Waste Not Supplied
- Ceramic Cartridge
- Ideal for New Build, Residential, Bathroom Improvement & Commercial Use
- 5Ltr/min Eco Flow Regulator
View all: Ideal Standard Bathroom Taps
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Basin No Of Tap Holes | Mono |
| Basin Tap Type | Cloakroom |
| Bathroom Item Finish | Polished |
| Bathroom Taps Product Type | Mixer |
| Brand | Ideal Standard |
| Colour | Chrome |
| Construction Material (Bathrooms) | Chromed Brass |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 5 Ltr/min |
| Hose Supplied | Supplied with Flexible Tap Tails |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Working Pressure | 3 bar |
| Maximum Bar Pressure | 3 bar |
| Minimum Bar Pressure | 0.2 bar |
| Model Name | Ceraline |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Depth | 380 mm |
| Product Height | 72 mm |
| Product Type | Bathroom Tap |
| Product Width | 185 mm |
| Spout Flow Type | Standard |
| Tap Control Type | Single Control |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Lever |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Mono Mixer |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Basin |
| Waste Supplied | Waste Not Supplied |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Corporate Village Da Vincilaan 2 B-1935 Zaventem Belgium |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customercare@idealstandard.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Corporate Village, Da Vincilaan 2, B-1935 Zaventem, Belgium |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@idealstandard.com |
Product Contents
Basin mixer tap and flexible tap tails.