Ideal Standard Alto Toilet Seat & Cover Duraplast White (413HM)
Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected).
Practical and durable toilet seat in wrap-over sandwich design with stainless steel hinges. Shaped to compliment the Ideal Standard Alto toilet pans.
- Fixed Seat Hinges
- Standard Closing Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Bottom Fix
- 155mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 440440 x 350mm
- 2 Year Guarantee
- Stainless Steel Hinges
View all: Ideal Standard Toilet Seats
Practical and durable toilet seat in wrap-over sandwich design with stainless steel hinges. Shaped to compliment the Ideal Standard Alto toilet pans.
- Fixed Seat Hinges
- Standard Closing Seat
- Toilet Seat Fixing Position: Bottom Fix
- 155mm Fixing Range
- Toilet Seat Dimensions: 440440 x 350mm
- 2 Year Guarantee
- Stainless Steel Hinges
View all: Ideal Standard Toilet Seats
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed Seat Hinges |
| Brand | Ideal Standard |
| Colour | White |
| Construction Material (Bathrooms) | Duraplast |
| Fixing Width Range | 155 mm |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Front to Fixing Range | 440 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | Alto |
| Model No | E759001 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Toilet Seat & Cover |
| Side to Side Width of Seat | 350 mm |
| Toilet Seat Close Type | Standard Closing |
| Toilet Seat Fixing Positions | Bottom Fix |
| Toilet Shape | Round |
| Total Product Weight | 2.04 kg |
| Width Banding | 315-359mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Corporate Village Da Vincilaan 2 B-1935 Zaventem Belgium |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customercare@idealstandard.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Corporate Village, Da Vincilaan 2, B-1935 Zaventem, Belgium |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@idealstandard.com |