Ideal Standard Alto EV Gravity-Pumped Flexible Exposed Chrome Thermostatic Mixer Shower (10565)
Mixer showers use water from both your hot and cold water systems to create the perfect shower temperature. To increase performance in a gravity fed system, simply add a pump. Features timesaving fastfix brackets and a cool body. TMV2.
- Suitable for All Plumbing Systems
- Delivers 4Ltr/min at 0.1bar
- Bar Mixer Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop
- Riser Rail
- Single-Spray Pattern Shower Head
- Flexible Modern Round Shower Head
- Fast Fix Wall Mountings
View all: Ideal Standard Showers
Mixer showers use water from both your hot and cold water systems to create the perfect shower temperature. To increase performance in a gravity fed system, simply add a pump. Features timesaving fastfix brackets and a cool body. TMV2.
- Suitable for All Plumbing Systems
- Delivers 4Ltr/min at 0.1bar
- Bar Mixer Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop
- Riser Rail
- Single-Spray Pattern Shower Head
- Flexible Modern Round Shower Head
- Fast Fix Wall Mountings
View all: Ideal Standard Showers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Ideal Standard |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Chrome |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Fixings Supplied | Brackets Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 40 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 5 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 10.0 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 4 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 0.1 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Alto EV |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Product Depth | 103 mm |
| Product Height | 70 mm |
| Product Type | Mixer Shower |
| Product Width | 310 mm |
| Range Name | Alto |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 80 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop |
| Total Product Weight | 3.1 kg |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Corporate Village Da Vincilaan 2 B-1935 Zaventem Belgium |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customercare@idealstandard.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Corporate Village, Da Vincilaan 2, B-1935 Zaventem, Belgium |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@idealstandard.com |
Product Contents
Mixer shower, slide rail, shower head and hose.