Hilka Pro-Craft Roof Bag 425Ltr Black (680PA)
Compatible with most cars, small vans and SUVs (provided they are equipped with roof rails). Suitable for the storage of luggage, camping gear and sports equipment. Strong securing straps (width 3cm), for simple installation and removal. Water-resistant 500D material with robust base and edge bindings. Durable material is resistant to both tearing and abrasion.
- Polyester & Nylon Construction
- Max. Load: 30kg
- Twin Dynamic Spring Struts
- Belt Loop-Through
- Suitable for Most Cars, Small Vans & SUVs Equipped with Roof Rails (Essential)
- LH Side-Opening
- Weather-Resistant
View all: Hilka Pro-Craft Roof Boxes & Bags
Compatible with most cars, small vans and SUVs (provided they are equipped with roof rails). Suitable for the storage of luggage, camping gear and sports equipment. Strong securing straps (width 3cm), for simple installation and removal. Water-resistant 500D material with robust base and edge bindings. Durable material is resistant to both tearing and abrasion.
- Polyester & Nylon Construction
- Max. Load: 30kg
- Twin Dynamic Spring Struts
- Belt Loop-Through
- Suitable for Most Cars, Small Vans & SUVs Equipped with Roof Rails (Essential)
- LH Side-Opening
- Weather-Resistant
View all: Hilka Pro-Craft Roof Boxes & Bags
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Hilka Pro-Craft |
| Colour | Black |
| Compatibility | Suitable for Most Cars, Small Vans & SUVs Equipped with Roof Rails (Essential) |
| Construction Material (Car & Van) | Polyester & Nylon |
| Fixing Type | Belt Loop-Through |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Internal Height | 420 mm |
| Internal Length | 134 mm |
| Internal Width | 780 mm |
| Litre Capacity | 425 Ltr |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 30 kg |
| Max. Bar Width | 0 mm |
| Max. Roof Bar Distance | 1000 mm |
| Min. Bar Width | 0 mm |
| Min. Roof Bar Distance | 1000 mm |
| No. Of Keys Supplied | No Keys Supplied |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 43 cm |
| Product Length | 135 cm |
| Product Type | Roof Bag |
| Product Width | 79 cm |
| Resistant Type | Weather-Resistant |
| Total Product Weight | 3 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Hilka Tools (UK) Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Roebuck Place, 110 Roebuck Road, Chessington, KT9 1EU |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://hilka.co.uk/help-and-advice |
| z4 - EU Manufacturer Name | Hilka Tools (Ireland) Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 3D North Point House, North Point Business Park, New Mallow Road, Cork, T23AT2P, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://hilka.co.uk/help-and-advice |