Hilka Pro-Craft ABS Plastic Measuring Jug with Spout White 2Ltr (102PG)
Versatile measuring jug for use at home, garage or workshop. Complete with flexible spout to aid pouring and avoid spills. Suitable for most liquids, including oil and fuel.
- Flexible Spout
View all: Hilka Pro-Craft Fuel Pumps & Cans
Versatile measuring jug for use at home, garage or workshop. Complete with flexible spout to aid pouring and avoid spills. Suitable for most liquids, including oil and fuel.
- Flexible Spout
View all: Hilka Pro-Craft Fuel Pumps & Cans
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Hilka Pro-Craft |
| Colour | White |
| Construction Material (Car & Van) | ABS |
| Litre Capacity | 2 Ltr |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 200 mm |
| Product Height | 240 mm |
| Product Type | Plastic Measuring Jug with Spout |
| Product Width | 240 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Hilka Tools (UK) Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Roebuck Place, 110 Roebuck Road, Chessington, KT9 1EU |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://hilka.co.uk/help-and-advice |
| z4 - EU Manufacturer Name | Hilka Tools (Ireland) Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 3D North Point House, North Point Business Park, New Mallow Road, Cork, T23AT2P, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://hilka.co.uk/help-and-advice |