Highlife Bathrooms Argyll Exposed Single Outlet Thermostatic Matt Black Bar Shower Valve (748TJ)
Cool-touch thermostatic mixer shower with smooth recessed safety button. Safety temperature control set to 38°C, which can be overridden if required. Delivers 5.6Ltr/min at 0.5bar, 14.6Ltr/min at 3bar. Matt black finish with stylish white markings. Supplied with matching matt black easy-fit brackets. Can be used with positive or negative head twin impeller pumps for gravity fed systems. Minimum 0.5bar (approx. 5m) static water pressure requirement for use with a positive head pump.
- 2 Year Guarantee
- Delivers 5.6Ltr/min at 0.5bar
- Bar Mixer Exposed Valve
- Suitable for All Pressure Systems
- Cool-Touch
View all: Highlife Bathrooms Shower Valves
Cool-touch thermostatic mixer shower with smooth recessed safety button. Safety temperature control set to 38°C, which can be overridden if required. Delivers 5.6Ltr/min at 0.5bar, 14.6Ltr/min at 3bar. Matt black finish with stylish white markings. Supplied with matching matt black easy-fit brackets. Can be used with positive or negative head twin impeller pumps for gravity fed systems. Minimum 0.5bar (approx. 5m) static water pressure requirement for use with a positive head pump.
- 2 Year Guarantee
- Delivers 5.6Ltr/min at 0.5bar
- Bar Mixer Exposed Valve
- Suitable for All Pressure Systems
- Cool-Touch
View all: Highlife Bathrooms Shower Valves
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed Inlets |
| Brand | Highlife Bathrooms |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Matt Black |
| Connection Size | 3/4 " |
| Connection Type | 3/4" BSP Female Thread |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass |
| Design Type | Modern Design |
| Diverter Included | Without Diverter |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 5.6 Ltr/min |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Maximum Bar Pressure | 10 bar |
| Maximum Operating Temperature | 85 °C |
| Minimum Bar Pressure | 0.5 bar |
| Minimum Operating Temperature | 15 °C |
| Mixer Control Type | Single Flow & Temperature Control |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Argyll |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Pressure Suitability | Suitable for All Pressure Systems |
| Product Type | Bar Shower Valve |
| Safety Cut-Out Temperature | 38 °C |
| Safety Functions | Anti-Scald Function |
| Shower Product Type | Shower Valve |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control |
| Water Failure Shutdown | No Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Allaince Sanitary Products Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit A, 1 Young Place, Kelvin Industrial Estate, East Kilbride, Glasgow, G75 0TD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@highlifebathrooms.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Alliance Sanitary Products Ltd T/A Highlife Bathrooms |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Init 114, 2 James Joyce Street, Dublin, DO1 Y1TO, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@highlifebathrooms.com |
Product Contents
Shower valve, filters, easy-fit wall brackets (2), olives (2), threads (2) and shrouds (2).