Hafele Ball Bearing Drawer Runners 450mm (1406J)
Hold-in feature keeps the drawer in place. Includes front disconnect for drawer removal, bayonet mounting and tolerance absorption tabs.
- 35kg Max. Weight Capacity
- Easy Installation
View all: Hafele Drawer Runners
Hold-in feature keeps the drawer in place. Includes front disconnect for drawer removal, bayonet mounting and tolerance absorption tabs.
- 35kg Max. Weight Capacity
- Easy Installation
View all: Hafele Drawer Runners
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Hafele |
| Closed Length | 450 mm |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Weight Capacity | 35 kg |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 46 mm |
| Product Length | 450 mm |
| Product Thickness | 11 mm |
| Product Type | Ball Bearing Drawer Runners |