Grohe Start Matt Black 165mm Standard Lever Mono Basin Mixer Tap With Pop-Up Waste (104YX)
Basin mixer with useful pop-up waste is operated by a small rod on the side of the tap and allows easy opening and closing without getting hands wet. Grohe SilkMove energy saving ceramic cartridge offers durable, precise volume and temperature control via the solid metal lever. Also avoids wasting energy because only cold water flows from the mid-lever position. Water saving technology reduces water consumption to 5.7Ltr/min without compromising on performance. Hardwearing and low-maintenance long life finish keeps the surface looking pristine. Designed for single-hole installation and with the help of the Grohe QuickTool, QuickGuide and QuickVideo the tap can be fitted in no time.
- 2 Year Guarantee
- Ceramic Discs
- Suitable for High Pressure Systems
- Matt Black
- Pop-Up Waste
- 28mm Ceramic Cartridge with Cold Start
- Flexible Connection Hoses (3/8") May Require UK Adaptors
- Supplied with Grohe QuickTool
View all: Grohe Bathroom Taps
Basin mixer with useful pop-up waste is operated by a small rod on the side of the tap and allows easy opening and closing without getting hands wet. Grohe SilkMove energy saving ceramic cartridge offers durable, precise volume and temperature control via the solid metal lever. Also avoids wasting energy because only cold water flows from the mid-lever position. Water saving technology reduces water consumption to 5.7Ltr/min without compromising on performance. Hardwearing and low-maintenance long life finish keeps the surface looking pristine. Designed for single-hole installation and with the help of the Grohe QuickTool, QuickGuide and QuickVideo the tap can be fitted in no time.
- 2 Year Guarantee
- Ceramic Discs
- Suitable for High Pressure Systems
- Matt Black
- Pop-Up Waste
- 28mm Ceramic Cartridge with Cold Start
- Flexible Connection Hoses (3/8") May Require UK Adaptors
- Supplied with Grohe QuickTool
View all: Grohe Bathroom Taps
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Basin No Of Tap Holes | Mono |
| Basin Tap Type | Standard |
| Bathroom Item Finish | Matt |
| Bathroom Taps Product Type | Mixer |
| Brand | Grohe |
| Colour | Matt Black |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 4.8 Ltr/min |
| Hose Supplied | Supplied with Flexible Tap Tails |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Working Pressure | 5 bar |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Model Name | Start |
| Model No | 311372432 |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High Pressure Systems |
| Product Depth | 109 mm |
| Product Height | 165 mm |
| Product Type | Bathroom Tap |
| Product Width | 66 mm |
| Spout Flow Type | Standard |
| Tap Control Type | Single Control |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Lever |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Mono Mixer |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Basin |
| Waste Supplied | Pop-Up Waste |
Product Contents
Basin tap and 1 1/4" pop-up waste.