Grohe Start Edge Chrome 154mm Deck Mounted Dual Control Manual Shower Mixer Tap (873PJ)
A great option to upgrade existing bath taps. Mixer will use less water while improving water flow. Effortless to install and maintain, a gentle wipe is all that is needed to remove any marks from the scratch-resistant Starlight chrome coating. Handset, hose and adjustable wall-mounted holder included.
- 2 Year Guarantee
- Double Lever 1/4 Turn Operation
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Chrome
- Waste Not Supplied
- 2 Spray Mode Hand Shower
- Long Life Ceramic Head Part
View all: Grohe Bathroom Taps
A great option to upgrade existing bath taps. Mixer will use less water while improving water flow. Effortless to install and maintain, a gentle wipe is all that is needed to remove any marks from the scratch-resistant Starlight chrome coating. Handset, hose and adjustable wall-mounted holder included.
- 2 Year Guarantee
- Double Lever 1/4 Turn Operation
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Chrome
- Waste Not Supplied
- 2 Spray Mode Hand Shower
- Long Life Ceramic Head Part
View all: Grohe Bathroom Taps
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Bath No of Tap Holes | 2 Tap Holes |
| Bathroom Item Finish | Polished |
| Bathroom Taps Product Type | Shower Mixer |
| Brand | Grohe |
| Colour | Chrome |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 14.1 Ltr/min |
| Hose Supplied | Supplied with 3/4" Threaded Tails |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Working Pressure | 5 bar |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Minimum Bar Pressure | 0.2 bar |
| Mixer Type | Manual |
| Model Name | Start Edge |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Dimension Suitability | 3/4 " |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Depth | 118 mm |
| Product Height | 154 mm |
| Product Type | Bathroom Tap |
| Product Width | 230 mm |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Hose Length | 1.5 m |
| Spout Flow Type | Standard |
| Tap Control Type | Dual Control |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Lever |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Shower Mixer |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Bath |
| Waste Supplied | Waste Not Supplied |
Product Contents
Bath shower mixer, hand shower, adjustable shower holder and 1.5m shower hose.