Grohe Quickfix Start StarLight Chrome 191mm Standard Lever Mono Basin Mixer Tap With Clicker Waste (449XT)
Single-lever, M-size basin tap with contemporary slim profile, designed for single-hole installation. Features retractable pull-out spout with magnetic docking system, ideal for cleaning the basin or rinsing hair. Push-open pop-up waste can be opened and closed with a light fingertip push. SilkMove ceramic cartridge offers durable, precise volume and temperature control via the solid metal lever. Integrated temperature limiter saves energy, while EcoJoy technology reduces water consumption to 5.7Ltr/min without compromising on performance. Zero isolated inner waterways ensure that water is lead and nickel-free within the tap. Hardwearing StarLight chrome finish.
- 2 Year Guarantee
- Single Lever
- Suitable for High Pressure Systems
- StarLight Chrome
- Clicker Waste
View all: Grohe Bathroom Taps
Single-lever, M-size basin tap with contemporary slim profile, designed for single-hole installation. Features retractable pull-out spout with magnetic docking system, ideal for cleaning the basin or rinsing hair. Push-open pop-up waste can be opened and closed with a light fingertip push. SilkMove ceramic cartridge offers durable, precise volume and temperature control via the solid metal lever. Integrated temperature limiter saves energy, while EcoJoy technology reduces water consumption to 5.7Ltr/min without compromising on performance. Zero isolated inner waterways ensure that water is lead and nickel-free within the tap. Hardwearing StarLight chrome finish.
- 2 Year Guarantee
- Single Lever
- Suitable for High Pressure Systems
- StarLight Chrome
- Clicker Waste
View all: Grohe Bathroom Taps
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Basin No Of Tap Holes | Mono |
| Basin Tap Type | Standard |
| Bathroom Item Finish | Polished |
| Bathroom Taps Product Type | Mixer |
| Brand | Grohe |
| Colour | StarLight Chrome |
| Construction Material (Bathrooms) | ABS, Brass & Stainless Steel |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 5.7 Ltr/min |
| Hose Supplied | Supplied with Flexible Tap Tails |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Working Pressure | 10 bar |
| Maximum Bar Pressure | 10 bar |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Model Name | Quickfix Start |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High Pressure Systems |
| Product Depth | 122 mm |
| Product Height | 191 mm |
| Product Type | Bathroom Tap |
| Product Width | 46 mm |
| Spout Flow Type | Standard |
| Tap Control Type | Single Control |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Lever |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Mixer |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Basin |
| Waste Supplied | Clicker Waste |
Product Contents
Tap and pop-up waste.