Grohe Precision 310 Square HP Rear-Fed Concealed Chrome Thermostatic Square Shower System (365YX)
Precision thermostat paired with the Rapido SmartBox universal rough-in box for a concealed installation. Grohe TurboStat technology ensures a constant supply of water at the perfect temperature, while water saving technology reduces water and energy consumption without compromising on performance. Grohe SafeStop button, set at 38°C, to disallow scalding (optional Grohe SafeStop Plus for an additional limit of 43°C). Control flow easily with Grohe AquaDimmer that directs water while simultaneously setting the volume. 310 x 310mm head shower, with 422mm arm, provides a relaxing Grohe PureRain spray whilst the stick hand shower offers a classic, all-round spray. Supplied with a holder with shower outlet and 1500mm TwistStop hose. Grohe DreamSpray technology ensures an even flow from every SpeedClean silicone nozzle. Durable, easy to clean, long life finish. Installation of the trim is swift and easy, due to Grohe FastFixation, which reduces the risk of leaks due to a locking system, covered escutcheon and shaft sealing.
- Suitable for High Pressure Water Systems Only
- Delivers 7.1Ltr/min at 1bar
- Concentric Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop
- Fixed Head
- Single-Spray Pattern Shower Head
- Set Water Temperature Instantly with TurboStat
View all: Grohe Showers
Precision thermostat paired with the Rapido SmartBox universal rough-in box for a concealed installation. Grohe TurboStat technology ensures a constant supply of water at the perfect temperature, while water saving technology reduces water and energy consumption without compromising on performance. Grohe SafeStop button, set at 38°C, to disallow scalding (optional Grohe SafeStop Plus for an additional limit of 43°C). Control flow easily with Grohe AquaDimmer that directs water while simultaneously setting the volume. 310 x 310mm head shower, with 422mm arm, provides a relaxing Grohe PureRain spray whilst the stick hand shower offers a classic, all-round spray. Supplied with a holder with shower outlet and 1500mm TwistStop hose. Grohe DreamSpray technology ensures an even flow from every SpeedClean silicone nozzle. Durable, easy to clean, long life finish. Installation of the trim is swift and easy, due to Grohe FastFixation, which reduces the risk of leaks due to a locking system, covered escutcheon and shaft sealing.
- Suitable for High Pressure Water Systems Only
- Delivers 7.1Ltr/min at 1bar
- Concentric Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop
- Fixed Head
- Single-Spray Pattern Shower Head
- Set Water Temperature Instantly with TurboStat
View all: Grohe Showers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Grohe |
| Built In Valve/Exposed | Concealed |
| Colour | Chrome |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied. Fixings Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 70 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 8.1 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 7.1 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Precision 310 Square |
| Model No | 34881000 |
| No. of Outlets | Dual Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 180 mm |
| Product Depth | 577 mm |
| Product Height | 251 mm |
| Product Type | Square Shower System |
| Product Width | 310 mm |
| Range Name | Precision |
| Shower Head Shape | Square |
| Shower Head Size | 310 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop |
| Total Product Weight | 8510 g |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
Product Contents
Concealed thermostatic shower mixer (for 2 x outlets) with integrated shut off/diverter valve, universal rough-in box (1/2"), head shower set including horizontal shower arm, hand shower, shower outlet elbow (1/2") with holder and 1.5m shower hose.