Grohe Precision 310 Round HP Rear-Fed Concealed Chrome Thermostatic Shower System (573YX)
Slim, stylish shower system paired with the Rapido SmartBox universal rough-in box for a concealed installation. Grohe TurboStat cartridge ensures a constant supply of water at the perfect temperature, while the water saving function reduces water and energy consumption without compromising on performance. Family-friendly as the Grohe SafeStop button, set at 38°C, reduces the risk of scalding (optional Grohe SafeStop Plus with an additional limit of 43°C). Control flow easily with the Grohe AquaDimmer that allows the user to direct water while simultaneously setting the volume. Generous 310mm head shower, with 422mm arm, delivers a soft and relaxing Grohe PureRain spray, whilst the stick hand shower provides a classic all-round spray. Supplied with a holder with shower outlet and 1500mm TwistStop hose. Grohe DreamSpray technology ensures an even flow from every SpeedClean silicone nozzle. Easy to clean, durable long life finish. Installation of the trim is swift and easy and the threat of leaks is eradicated due to the Grohe FastFixation, which has a locking system, covered escutcheon and shaft sealing.
- Suitable for High Pressure Water Systems Only
- Delivers 7.1Ltr/min at 1bar
- Manual Lever Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop
- Fixed Head
- Single-Spray Pattern Shower Head
- Set Water Temperature Instantly with TurboStat
View all: Grohe Showers
Slim, stylish shower system paired with the Rapido SmartBox universal rough-in box for a concealed installation. Grohe TurboStat cartridge ensures a constant supply of water at the perfect temperature, while the water saving function reduces water and energy consumption without compromising on performance. Family-friendly as the Grohe SafeStop button, set at 38°C, reduces the risk of scalding (optional Grohe SafeStop Plus with an additional limit of 43°C). Control flow easily with the Grohe AquaDimmer that allows the user to direct water while simultaneously setting the volume. Generous 310mm head shower, with 422mm arm, delivers a soft and relaxing Grohe PureRain spray, whilst the stick hand shower provides a classic all-round spray. Supplied with a holder with shower outlet and 1500mm TwistStop hose. Grohe DreamSpray technology ensures an even flow from every SpeedClean silicone nozzle. Easy to clean, durable long life finish. Installation of the trim is swift and easy and the threat of leaks is eradicated due to the Grohe FastFixation, which has a locking system, covered escutcheon and shaft sealing.
- Suitable for High Pressure Water Systems Only
- Delivers 7.1Ltr/min at 1bar
- Manual Lever Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop
- Fixed Head
- Single-Spray Pattern Shower Head
- Set Water Temperature Instantly with TurboStat
View all: Grohe Showers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Grohe |
| Built In Valve/Exposed | Concealed |
| Colour | Chrome |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied. Fixings Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 70 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 8.2 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 6 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 7.1 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Precision 310 Round |
| Model No | 34880000 |
| No. of Outlets | Dual Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 180 mm |
| Product Depth | 577 mm |
| Product Height | 251 mm |
| Product Type | Shower System |
| Product Width | 310 mm |
| Range Name | Precision |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 310 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop |
| Total Product Weight | 7835 g |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
Product Contents
Concealed thermostatic shower mixer (for 2 outlets) with integrated shut off/diverter valve, Universal rough-in box (1/2"), head shower set including horizontal shower arm, hand shower, shower outlet elbow (1/2") with holder and 1.5m shower hose.