Grohe Get Exposed Single Outlet Manual Matt Black Single Lever Shower Mixer (627AM)
The Grohe Get wall-mounted exposed single lever shower mixer offers precise water control for modern bathroom installations. Crafted from durable brass with a matt black finish, it delivers smooth adjustment of temperature and flow through the Grohe SilkMove ceramic cartridge. Designed for high-pressure systems, it provides a strong flow rate for reliable shower performance. An integrated non-return valve prevents backflow, while adjustable flow and temperature limiters help save water and energy. Easy to fit with fixed 150mm inlets.
- 2 Year Guarantee
- Delivers 34Ltr/min at 1bar
- Manual Lever Exposed Valve
- Suitable for High Pressure Systems
View all: Grohe Shower Valves
The Grohe Get wall-mounted exposed single lever shower mixer offers precise water control for modern bathroom installations. Crafted from durable brass with a matt black finish, it delivers smooth adjustment of temperature and flow through the Grohe SilkMove ceramic cartridge. Designed for high-pressure systems, it provides a strong flow rate for reliable shower performance. An integrated non-return valve prevents backflow, while adjustable flow and temperature limiters help save water and energy. Easy to fit with fixed 150mm inlets.
- 2 Year Guarantee
- Delivers 34Ltr/min at 1bar
- Manual Lever Exposed Valve
- Suitable for High Pressure Systems
View all: Grohe Shower Valves
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed Inlets |
| Brand | Grohe |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Matt Black |
| Connection Size | 21 mm |
| Connection Type | G 1/2" |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass & Zinc Alloy |
| Design Type | Modern Design |
| Diverter Included | Without Diverter |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 34 Ltr/min |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Maximum Operating Temperature | 60 °C |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Minimum Operating Temperature | 15 °C |
| Mixer Control Type | Single Flow & Temperature Control |
| Mixer Type | Manual |
| Model Name | Get |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Pressure Suitability | Suitable for High Pressure Systems |
| Product Type | Single Lever Shower Mixer |
| Safety Functions | Without Safety Function |
| Shower Product Type | Shower Valve |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Manual Temperature Control |
| Water Failure Shutdown | No Water Failure Shutdown |
| z4 - EU Manufacturer Name | GROHE AG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Feldmühleplatz 15, Düsseldorf, 40545, Germany |
Product Contents
Shower mixer.