Grohe Get Chrome 142mm Deck Mounted Dual Control Manual Shower Mixer Tap (902YX)
Set features a sleek profile and advanced technology for optimal showering comfort. Includes Get deck-mounted bath mixer, Vitalio Start 110 hand shower, Vitalio Universal non-adjustable wall holder, and a 1500mm shower hose. Mixer boasts solid metal lever handles for precise operation and the automatic diverter allows easy switching between the bath inlet and hand shower. Integrated non-return valve prevents backflow into the water supply. The 110mm hand shower offers 2 x sprays: soothing rain for stress relief and the focused jet for effective hair rinsing. Both sprays are easily selected using the Grohe SmartSwitch diverter on the back of the shower head. Grohe DreamSpray technology ensures a uniform spray pattern, whilst the Grohe SpeedClean allows for easy limescale removal. Shockproof silicone ring protects the hand shower from damage if dropped, and the durable hose withstands up to 5bar of pressure, 50kg of tension, and temperatures up to 70°C. Easy to clean smooth surface resists damage from contact with the shower cubicle or bathtub. Anti-fold design prevents kinks. Long life finish. A minimum pressure of 0.5bar is recommended. Installation is straightforward as the universal mounting system fits all standard shower hoses, and the wall holder can be screwed or glued using Grohe QuickGlue Set (sold separately).
- 2 Year Guarantee
- Double Lever Operation
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Chrome
- Waste Not Supplied
- Automatic Diverter, Lockable: Bath/Shower
- Integrated Non-Return Valve
- QuickGuide & QuickVideo
View all: Grohe Bathroom Taps
Set features a sleek profile and advanced technology for optimal showering comfort. Includes Get deck-mounted bath mixer, Vitalio Start 110 hand shower, Vitalio Universal non-adjustable wall holder, and a 1500mm shower hose. Mixer boasts solid metal lever handles for precise operation and the automatic diverter allows easy switching between the bath inlet and hand shower. Integrated non-return valve prevents backflow into the water supply. The 110mm hand shower offers 2 x sprays: soothing rain for stress relief and the focused jet for effective hair rinsing. Both sprays are easily selected using the Grohe SmartSwitch diverter on the back of the shower head. Grohe DreamSpray technology ensures a uniform spray pattern, whilst the Grohe SpeedClean allows for easy limescale removal. Shockproof silicone ring protects the hand shower from damage if dropped, and the durable hose withstands up to 5bar of pressure, 50kg of tension, and temperatures up to 70°C. Easy to clean smooth surface resists damage from contact with the shower cubicle or bathtub. Anti-fold design prevents kinks. Long life finish. A minimum pressure of 0.5bar is recommended. Installation is straightforward as the universal mounting system fits all standard shower hoses, and the wall holder can be screwed or glued using Grohe QuickGlue Set (sold separately).
- 2 Year Guarantee
- Double Lever Operation
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Chrome
- Waste Not Supplied
- Automatic Diverter, Lockable: Bath/Shower
- Integrated Non-Return Valve
- QuickGuide & QuickVideo
View all: Grohe Bathroom Taps
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Bath No of Tap Holes | 2 Tap Holes |
| Bathroom Item Finish | Polished |
| Bathroom Taps Product Type | Shower Mixer |
| Brand | Grohe |
| Colour | Chrome |
| Construction Material (Bathrooms) | ABS, Brass & Stainless Steel |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 7.2 Ltr/min |
| Hose Supplied | Tap Tails Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Working Pressure | 5 bar |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Minimum Bar Pressure | 0.5 bar |
| Mixer Type | Manual |
| Model Name | Get |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Dimension Suitability | 22 mm |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Depth | 105 mm |
| Product Height | 142 mm |
| Product Type | Bathroom Shower Tap |
| Product Width | 230 mm |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Hose Length | 1500 m |
| Spout Flow Type | Standard |
| Tap Control Type | Dual Control |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Lever |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Mixer |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Bath |
| Waste Supplied | Waste Not Supplied |
Product Contents
Get bath shower mixer, Vitalio 110 hand shower, 1500mm shower hose and wall holder.