Grohe Dice Exposed Single Outlet Manual Chrome Single Lever Shower Mixer (993AM)
Grohe Dice exposed single outlet manual single lever shower mixer. Built from brass with a soft square shape and minimalist design. Featuring SilkMove technology to provide smooth, precise adjustment of flow and temperature. Designed for high-pressure systems, this exposed valve delivers consistent performance. It includes a built-in, adjustable temperature limiter for energy efficiency and an integrated non-return valve to protect clean water supply. Grohe Long-Life finish offers a long-lasting, hardwearing chrome shine that is easy to clean. Easy to install with the QuickSpanner system. Designed to complement both round and square bathroom fittings.
- 2 Year Guarantee
- Delivers 27Ltr/min at 1bar
- Manual Lever Exposed Valve
- Suitable for High Pressure Systems
- Long-Life Finish
View all: Grohe Shower Valves
Grohe Dice exposed single outlet manual single lever shower mixer. Built from brass with a soft square shape and minimalist design. Featuring SilkMove technology to provide smooth, precise adjustment of flow and temperature. Designed for high-pressure systems, this exposed valve delivers consistent performance. It includes a built-in, adjustable temperature limiter for energy efficiency and an integrated non-return valve to protect clean water supply. Grohe Long-Life finish offers a long-lasting, hardwearing chrome shine that is easy to clean. Easy to install with the QuickSpanner system. Designed to complement both round and square bathroom fittings.
- 2 Year Guarantee
- Delivers 27Ltr/min at 1bar
- Manual Lever Exposed Valve
- Suitable for High Pressure Systems
- Long-Life Finish
View all: Grohe Shower Valves
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed Inlets |
| Brand | Grohe |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Chrome |
| Connection Size | 21 mm |
| Connection Type | G 1/2" |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass & Zinc Alloy |
| Design Type | Modern Design |
| Diverter Included | Without Diverter |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 27 Ltr/min |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Maximum Operating Temperature | 60 °C |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Minimum Operating Temperature | 15 °C |
| Mixer Control Type | Single Flow & Temperature Control |
| Mixer Type | Manual |
| Model Name | Dice |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Pressure Suitability | Suitable for High Pressure Systems |
| Product Type | Single Lever Shower Mixer |
| Safety Functions | Without Safety Function |
| Shower Product Type | Shower Valve |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Manual Temperature Control |
| Water Failure Shutdown | No Water Failure Shutdown |
| z4 - EU Manufacturer Name | GROHE AG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Feldmühleplatz 15, Düsseldorf, 40545, Germany |
Product Contents
Shower mixer.