Gardena SuperCut 500AL Pruning Lopper 19.68" (500mm) (862RA)
For powerful cutting and clean cuts. Pruning shears effortlessly cut hard, dry wood up to 35mm branch diameter thanks to the anvil. In addition, the anvil supports the branch when cutting and thus prevents damage to the bark. The precision-ground blades, with non-stick coating, ensure excellent cutting results. Comfortable to cut due to the lightweight, ergonomically shaped, plastic arms and handles. Double stop damper protects joints.
- PTFE-Coated Steel Blade
- Chrome Straight Shaft
- Ergonomic Grip
- Without Locking Mechanism
- Clean, Smooth Cuts
- Fatigue-Free Working
- Anvil Cutting Principle
View all: Gardena Tree Loppers
For powerful cutting and clean cuts. Pruning shears effortlessly cut hard, dry wood up to 35mm branch diameter thanks to the anvil. In addition, the anvil supports the branch when cutting and thus prevents damage to the bark. The precision-ground blades, with non-stick coating, ensure excellent cutting results. Comfortable to cut due to the lightweight, ergonomically shaped, plastic arms and handles. Double stop damper protects joints.
- PTFE-Coated Steel Blade
- Chrome Straight Shaft
- Ergonomic Grip
- Without Locking Mechanism
- Clean, Smooth Cuts
- Fatigue-Free Working
- Anvil Cutting Principle
View all: Gardena Tree Loppers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Coating | PTFE-Coated |
| Blade Material | Steel |
| Brand | Gardena |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This product has been designed for longevity. Keeping products in use for longer helps to reduce the demand for new products and creation of waste. |
| Handle Type | Ergonomic Grip |
| Length (Imperial) | 19.68 " |
| Length (Metric) | 500 mm |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | SuperCut |
| Model No | 500AL |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Pruning Lopper |
| Resistant Type | Weather-Resistant |
| Total Product Weight | 680 g |