Gardena Ecoline Oscillating Sprinkler 220m² (827KV)
Oscillating EcoLine sprinkler designed for rectangular lawns or beds between 90 and 220m². Provides reliable and even watering. Durable, processed metal elements aid sprinkler durability. Protected against UV radiation and frost. Features quick cleaning tools and a built-in, removable filter that prevents dirt particles from clogging the sprinkler. Fine needle to open nozzles when clogged by lime deposits. Made in Germany from high quality materials.
- Uniform Watering: Prevents Puddles
- Range: 7–17m
- Spray Width: 13m
View all: Gardena Garden Sprinklers
Oscillating EcoLine sprinkler designed for rectangular lawns or beds between 90 and 220m². Provides reliable and even watering. Durable, processed metal elements aid sprinkler durability. Protected against UV radiation and frost. Features quick cleaning tools and a built-in, removable filter that prevents dirt particles from clogging the sprinkler. Fine needle to open nozzles when clogged by lime deposits. Made in Germany from high quality materials.
- Uniform Watering: Prevents Puddles
- Range: 7–17m
- Spray Width: 13m
View all: Gardena Garden Sprinklers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable Spray Jet Width | Adjustable Spray Jet Width |
| Brand | Gardena |
| Colour | Black |
| Construction Material (Landscaping) | Polyethylene |
| Hose Connection Size | 1/2 " |
| Hose Connection Type | Push-Fit |
| Hose Supplied | Hose Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Pressure | 20 bar |
| Max. Spray Distance | 17 m |
| Model Name | Ecoline |
| No. of Settings | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Oscillating Sprinkler |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Spray Width | 1-13 m |
| Sprinkler Type | Oscillating |
| Watering Coverage | 220 m² |