Gainsborough Manual Rear-Fed Exposed Chrome Mixer Shower (151HY)
Single outlet, manually operated mixer valve with a single handle that turns the shower on and sequentially controls the water temperature. Features single-mode, rub-clean handset in a push-button holder for variable height adjustment and stainless steel hose and rail. Quality all-chrome finish. Suitable for all approved UK water systems operating between 0.15-5 bar pressure.
- Suitable for All Plumbing Systems
- Delivers 12.36Ltr/min at 0.15bar
- Sequential Control
- 2 Year Guarantee
- Rotary Temperature Control
- Riser Rail
- Single-Spray Pattern Shower Head
View all: Gainsborough Showers
Single outlet, manually operated mixer valve with a single handle that turns the shower on and sequentially controls the water temperature. Features single-mode, rub-clean handset in a push-button holder for variable height adjustment and stainless steel hose and rail. Quality all-chrome finish. Suitable for all approved UK water systems operating between 0.15-5 bar pressure.
- Suitable for All Plumbing Systems
- Delivers 12.36Ltr/min at 0.15bar
- Sequential Control
- 2 Year Guarantee
- Rotary Temperature Control
- Riser Rail
- Single-Spray Pattern Shower Head
View all: Gainsborough Showers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Gainsborough |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Chrome |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 65 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 27.63 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 12.36 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 0.15 bar |
| Mixer Type | Manual |
| Model Name | Manual |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Product Depth | 112 mm |
| Product Height | 111 mm |
| Product Type | Mixer Shower |
| Product Width | 200 mm |
| Range Name | Manual |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 75 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Rotary Temperature Control |
| Total Product Weight | 1.425 kg |
| Water Failure Shutdown | No Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Aqualisa Products Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | The Flyers Way, Westerham, Kent, TN16 1DE |
| z4 - EU Manufacturer Name | Aqualisa International BV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Jan Palfijnstraat 26/002, Kortrijk, Flanders, 8500, Belgium |
Product Contents
Single lever valve, riser rail, hose, push-button slider, handset, rail ends, fixtures and fittings.