Gainsborough Cool Touch HP Rear-Fed Exposed Chrome Thermostatic Mixer Shower (292HY)
Premium single outlet, bar mixer shower. Features adjustable, round handset with 3 spray patterns in a push-button holder for variable height adjustment and stainless steel hose and rail. Thermostatic control and Cool Touch technology provide user safety. Quality all-chrome finish. Suitable for all approved UK high pressure water systems operating between 1-5 bar pressure.
- Suitable for High Pressure Water Systems Only
- Delivers 4.91Ltr/min at 1bar
- Bar Mixer Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop
- Riser Rail
- 3-Spray Pattern Shower Head
- Cool Touch Technology
View all: Gainsborough Showers
Premium single outlet, bar mixer shower. Features adjustable, round handset with 3 spray patterns in a push-button holder for variable height adjustment and stainless steel hose and rail. Thermostatic control and Cool Touch technology provide user safety. Quality all-chrome finish. Suitable for all approved UK high pressure water systems operating between 1-5 bar pressure.
- Suitable for High Pressure Water Systems Only
- Delivers 4.91Ltr/min at 1bar
- Bar Mixer Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop
- Riser Rail
- 3-Spray Pattern Shower Head
- Cool Touch Technology
View all: Gainsborough Showers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Gainsborough |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Chrome |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 65 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 10.97 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 4.91 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Cool Touch |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Product Depth | 61.7 mm |
| Product Height | 40 mm |
| Product Type | Mixer Shower |
| Product Width | 276 mm |
| Range Name | Cool Touch |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 115 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop |
| Total Product Weight | 1.84 kg |
| Water Failure Shutdown | No Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Aqualisa Products Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | The Flyers Way, Westerham, Kent, TN16 1DE |
| z4 - EU Manufacturer Name | Aqualisa International BV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Jan Palfijnstraat 26/002, Kortrijk, Flanders, 8500, Belgium |
Product Contents
Bar valve, riser rail, hose, push button slider, handset, rail ends, fixtures and fittings.