Freud Wood Table Saw Blade 250mm x 30mm 24T (435KJ)
Made for table saws and ideal for cutting hard wood, soft wood, plywood, chipboard and MDF. Specially formulated, highly compact Titanium Cobalt Carbide (TiCo) teeth. Provides a sharp edge and flawless finish with a long cutting life. Perma shield technology is a non-stick coating formulation that withstands the toughest applications. Provides thermal insulation, protects from corrosion and eliminates resin build-up, reducing downtime for cleaning.
- For Table Saws
- Cutting Width (Kerf): 2.8mm
- Coarse Cut
- Carbide-Tipped Teeth
- Positive Rake Angle
- Low Kickback Design
- Perma-Shield-Coated
- Anti-Vibration Slots for Smooth Running & Minimised Noise
View all: Freud Circular Saw Blades
Sorry, this item is also currently out of stock for delivery
Made for table saws and ideal for cutting hard wood, soft wood, plywood, chipboard and MDF. Specially formulated, highly compact Titanium Cobalt Carbide (TiCo) teeth. Provides a sharp edge and flawless finish with a long cutting life. Perma shield technology is a non-stick coating formulation that withstands the toughest applications. Provides thermal insulation, protects from corrosion and eliminates resin build-up, reducing downtime for cleaning.
- For Table Saws
- Cutting Width (Kerf): 2.8mm
- Coarse Cut
- Carbide-Tipped Teeth
- Positive Rake Angle
- Low Kickback Design
- Perma-Shield-Coated
- Anti-Vibration Slots for Smooth Running & Minimised Noise
View all: Freud Circular Saw Blades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 250 mm |
| Brand | Freud |
| Compatibility | Small Table Saws |
| Compatible Tool Type | Table Saws |
| Disc Bore Size | 30 mm |
| Disc Fitting Type | Standard Bore |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Cutting Width | 2.8 mm |
| Max. RPM | 7600 rpm |
| Model No | F03FS09774 |
| Number of Teeth | 24 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Table Saw Blade |
| Reduction Rings Supplied | Without Reduction Rings |
| Suitable Cutting Application | Wood |
| Suitable Sawing Material | Wood |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Robert Bosch Power Tools GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 70538 Stuttgart |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch-pt.com |