Fortress Trade Short Pile Roller Sleeve Emulsion 18" x 56mm (406CH)
Short pile sleeve offers a smooth finish on large surface areas such as plastered walls or as a final top coat. Synthetic mohair, designed for optumum finish on woodwork and trim. Microfibre mix gives excellent paint load and release with minimal splatter. Closed fibres give a smooth and even texture. Thermobonded fabric delivers minimal lint loss. Suitable for emulsion paint.
- Closed Fibres for Smooth Even Texture
- Thermobonded Fabric
- Microfibre Mix
View all: Fortress Trade Paint Rollers
Short pile sleeve offers a smooth finish on large surface areas such as plastered walls or as a final top coat. Synthetic mohair, designed for optumum finish on woodwork and trim. Microfibre mix gives excellent paint load and release with minimal splatter. Closed fibres give a smooth and even texture. Thermobonded fabric delivers minimal lint loss. Suitable for emulsion paint.
- Closed Fibres for Smooth Even Texture
- Thermobonded Fabric
- Microfibre Mix
View all: Fortress Trade Paint Rollers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Fortress Trade |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Paint Roller Type | Roller Sleeves |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pile Length | Short Pile |
| Product Diameter | 56 mm |
| Product Length | 457 mm |
| Product Type | Roller Sleeve |
| Roller Core Size (Imperial) | ¾-1 " |
| Roller Width | 56 mm |
| Roller Width (Imperial) | 18 " |
| Suitable Paint | Emulsion |