Fortress Trade Medium Pile Roller Sleeve Multipurpose 18" x 65mm (686CH)
Medium pile roller sleeve designed for smooth and easy coverage on large surface areas. The microfibre mix gives excellent paint load and release with minimal splatter. Closed fibres give a smooth and even texture. Thermobonded fabric has minimal lint loss. Suitable for multipurpose paint.
- Closed Fibres for Smooth Even Texture
- Thermobonded Fabric
- Microfibre Mix
View all: Fortress Trade Paint Rollers
Medium pile roller sleeve designed for smooth and easy coverage on large surface areas. The microfibre mix gives excellent paint load and release with minimal splatter. Closed fibres give a smooth and even texture. Thermobonded fabric has minimal lint loss. Suitable for multipurpose paint.
- Closed Fibres for Smooth Even Texture
- Thermobonded Fabric
- Microfibre Mix
View all: Fortress Trade Paint Rollers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Fortress Trade |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Paint Roller Type | Roller Sleeves |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pile Length | Medium Pile |
| Product Diameter | 65 mm |
| Product Length | 457 mm |
| Product Type | Roller Sleeve |
| Roller Core Size (Imperial) | ¾-1 " |
| Roller Width | 65 mm |
| Roller Width (Imperial) | 18 " |
| Suitable Paint | Multipurpose |