Fortress Trade Cage Roller Frame 9" (358FM)
The Fortress Trade 9" Cage Roller Frame is a robust painting tool for professional decorators and DIY enthusiasts. It provides superior control for smooth, even paint application and precise paint release across various surfaces. This durable roller frame is ideal for large-area tasks, such as painting walls and ceilings in residential and commercial properties, including new builds and refurbishments. Its lightweight design and reinforced glass fibre construction ensure long-lasting performance and reduced user fatigue. The frame is compatible with all 9" roller sleeves and UK screw fixing extension poles, offering versatility and extended reach for painting projects.
- Reinforced Glass Fibre Construction
- Compatible with 9" Sleeves & UK Screw Fixing Extension Poles
View all: Fortress Trade Paint Rollers
The Fortress Trade 9" Cage Roller Frame is a robust painting tool for professional decorators and DIY enthusiasts. It provides superior control for smooth, even paint application and precise paint release across various surfaces. This durable roller frame is ideal for large-area tasks, such as painting walls and ceilings in residential and commercial properties, including new builds and refurbishments. Its lightweight design and reinforced glass fibre construction ensure long-lasting performance and reduced user fatigue. The frame is compatible with all 9" roller sleeves and UK screw fixing extension poles, offering versatility and extended reach for painting projects.
- Reinforced Glass Fibre Construction
- Compatible with 9" Sleeves & UK Screw Fixing Extension Poles
View all: Fortress Trade Paint Rollers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Fortress Trade |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Paint Roller Type | Roller Frames |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 380 mm |
| Product Type | Cage Roller Frame |
| Roller Core Size (Imperial) | 1¾ " |
| Roller Width | 260 mm |
| Roller Width (Imperial) | 9 " |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |