Flomasta Space Saving Shower Waste White 90mm (513JN)
Modern space saving shower waste with 304 SS cover. Fits 40-43MM pipe.
- 40-43mm Compression Horizontal Outlet
- 13mm Water Seal
- 31.8Ltr/min Flow Rate with 15ml Head of Water
- 115mm Stainless Steel Cover
- Space Saving
- 115mm Diameter Inlet
View all: Flomasta Traps
Modern space saving shower waste with 304 SS cover. Fits 40-43MM pipe.
- 40-43mm Compression Horizontal Outlet
- 13mm Water Seal
- 31.8Ltr/min Flow Rate with 15ml Head of Water
- 115mm Stainless Steel Cover
- Space Saving
- 115mm Diameter Inlet
View all: Flomasta Traps
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Polypropylene Body |
| Brand | Flomasta |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Not Supplied |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 24.6 Ltr/min |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | C10087179 |
| Outlet Connection Size | 40-43 mm |
| Outlet Connection Type | Compression |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 63 mm |
| Product Diameter | 122 mm |
| Product Height | 75 mm |
| Product Type | Space Saving Shower Waste |
| Resistant Type | Abrasion & Corrosion-Resistant |
| Trap Application | Shower |
| Trap Type | P |
| Waste Size | 90 mm |
| Water Seal Size | 13 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat, Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Waste, seals (2), and waste cover.