Flomasta Shower Trap with Inner Basket Brushed Brass 90mm (335YX)
Shower waste with water seal to help prevent bad odours. Features removable inner basket for easy cleaning. Brushed brass finish. Outlet fits 40-43mm pipe.
- 40-43mm Compression Horizontal Outlet
- 40mm Water Seal
- 39Ltr/min Flow Rate with 15ml Head of Water
- 121mm Stainless Steel Cover
- Inner Basket Waste
View all: Flomasta Traps
Shower waste with water seal to help prevent bad odours. Features removable inner basket for easy cleaning. Brushed brass finish. Outlet fits 40-43mm pipe.
- 40-43mm Compression Horizontal Outlet
- 40mm Water Seal
- 39Ltr/min Flow Rate with 15ml Head of Water
- 121mm Stainless Steel Cover
- Inner Basket Waste
View all: Flomasta Traps
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Polypropylene Body |
| Brand | Flomasta |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Not Supplied |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 27 Ltr/min |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | C10124910 |
| Outlet Connection Size | 40-43 mm |
| Outlet Connection Type | Compression |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Brass |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 240 mm |
| Product Diameter | 121 mm |
| Product Height | 82 mm |
| Product Type | Shower Trap with Inner Basket |
| Resistant Type | Abrasion & Corrosion-Resistant |
| Trap Application | Shower |
| Trap Type | P |
| Waste Size | 90 mm |
| Water Seal Size | 40 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat, Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Waste, waste cover, orientable outlet and seals (2).