Flomasta Plastic Push-Fit Pipe Inserts 15mm 50 Pack (262HY)
Lightweight with strong grip and suitable for heating systems. Ensures correct installation when connecting plastic pipes. Designed to be used when connecting a pipe to a compression fitting. No special tools are required to fit the product. Compatible with PEX and PB pipes.
- Suitable for Drinking Water
- Suitable for Water Systems
- Suitable for Hard & Soft Water Areas
- 25 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Compatible with PEX & PB Pipes
View all: Flomasta Pipe Fittings
€2.85Inc Vat
0 in stock in Swords | Check other stores
Sorry, this item is also currently out of stock for delivery
Lightweight with strong grip and suitable for heating systems. Ensures correct installation when connecting plastic pipes. Designed to be used when connecting a pipe to a compression fitting. No special tools are required to fit the product. Compatible with PEX and PB pipes.
- Suitable for Drinking Water
- Suitable for Water Systems
- Suitable for Hard & Soft Water Areas
- 25 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Compatible with PEX & PB Pipes
View all: Flomasta Pipe Fittings
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| A Size | 15 mm |
| Brand | Flomasta |
| Manufacturer Guarantee | 25 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Pressure @ Max. Temperature | 3 Bar at 114°C |
| Max. Pressure @ Min. Temperature | 12 Bar at 20°C |
| Maximum Operating Temperature | 95 °C |
| Minimum Operating Temperature | 1 °C |
| Pack Size | 50 |
| Pieces in Pack/Case | 50 |
| Pipe Fitting Material | Plastic |
| Pipe Fitting Product Type | Inserts |
| Pipe Fitting System | Push-Fit |
| Product Type | Pipe Inserts |
| Suitable Plumbing System | Suitable for Water Systems |
| Suitable Water Hardness | Suitable for Hard & Soft Water Areas |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat, Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |