Flomasta Double Sink Waste Kit Gloss White 40mm (417JN)
White extendable double sink waste kit. Features telescopic width and height for easy fit to existing pipework. Includes 80mm seal to minimise bad odours. Suitable for double bowl sinks.
- Polypropylene Construction
- 40mm Compression Horizontal Outlet
- 75mm Water Seal
- 60Ltr/min Flow Rate
- Adjustable Height & Width
- Round
View all: Flomasta Traps
White extendable double sink waste kit. Features telescopic width and height for easy fit to existing pipework. Includes 80mm seal to minimise bad odours. Suitable for double bowl sinks.
- Polypropylene Construction
- 40mm Compression Horizontal Outlet
- 75mm Water Seal
- 60Ltr/min Flow Rate
- Adjustable Height & Width
- Round
View all: Flomasta Traps
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Height & Width |
| Appliance Installation Type | Single-Appliance |
| Brand | Flomasta |
| Colour | Gloss White |
| Construction Material (Plumbing) | Polypropylene |
| Demountable | Demountable & Reusable |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Not Supplied |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 60 Ltr/min |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| No Of Sink Bowls | 2 Bowl |
| Outlet Connection Size | 40 mm |
| Outlet Connection Type | Compression |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 450 mm |
| Product Diameter | 40 mm |
| Product Height | 410-450 mm |
| Product Type | Double Sink Waste Kit |
| Product Width | 47 mm |
| Resistant Type | Abrasion & Corrosion-Resistant |
| Trap Application | Sink |
| Trap Type | Kit |
| Water Seal Size | 75 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat, Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Waste pipe connection (2), P-trap, applicance inlet and tee.