Flomasta 1200mm x 600mm 2102BTU Anthracite Flat Towel Radiator (646AM)
The Flomasta Anthracite Flat Towel Radiator is a robust central heating solution designed for modern bathrooms and ensuites. Constructed from durable mild steel, it delivers an efficient heat output, ensuring towels are warmed effectively. Its sleek matt anthracite finish, and flat profile, offer a contemporary aesthetic, making it an ideal choice for professional installations requiring both style and reliable performance. The unit is supplied with all necessary brackets, fixings, plug, and vent for straightforward installation into existing central heating systems.
- 2 Year Guarantee
- 2102BTU 620W
- Matt Mild Steel Construction
- Brackets, Fixings, Plug & Vent Included
- Tubular
- Water Central Heating - Not Suitable for Electric Element
- Suitable for Central Heating Systems
- Efficient, Reliable Performance
- Designed to Provide Even Heat Distribution
View all: Flomasta Towel Radiators
The Flomasta Anthracite Flat Towel Radiator is a robust central heating solution designed for modern bathrooms and ensuites. Constructed from durable mild steel, it delivers an efficient heat output, ensuring towels are warmed effectively. Its sleek matt anthracite finish, and flat profile, offer a contemporary aesthetic, making it an ideal choice for professional installations requiring both style and reliable performance. The unit is supplied with all necessary brackets, fixings, plug, and vent for straightforward installation into existing central heating systems.
- 2 Year Guarantee
- 2102BTU 620W
- Matt Mild Steel Construction
- Brackets, Fixings, Plug & Vent Included
- Tubular
- Water Central Heating - Not Suitable for Electric Element
- Suitable for Central Heating Systems
- Efficient, Reliable Performance
- Designed to Provide Even Heat Distribution
View all: Flomasta Towel Radiators
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 2102 BTU |
| BTU Band | 2001-3000 |
| Brand | Flomasta |
| Connection Size | ½ " |
| Construction Material (Plumbing) | Mild Steel |
| Delta T | Delta T50°C |
| Heating Type | Water Central Heating - Not Suitable for Electric Element |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Working Pressure | 10 bar |
| Max. Working Temperature | 75 °C |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Anthracite |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 620 W |
| Product Height | 1200 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 600 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 75 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets, Fixings, Plug & Vent Included |
| Radiator Coating & Finish | Matt |
| Radiator Colour | Anthracite |
| Radiator Height Band | 800-1399mm |
| Radiator Product Type | Towel |
| Radiator Profile Type | Flat |
| Radiator Style | Standard |
| Radiator Supply | Water |
| Radiator Water Content | 4.99 Ltr |
| Radiator Width Band | 501-700mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable Heating Element Size | Towel Rail Not Suitable for Electric Heating Element |
| Suitable System | Suitable for Central Heating Systems |
| Test Pressure | 16.9 bar |
| Total Product Weight | 7.48 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 90 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, Amsterdam, 1011 VM , Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Radiator, brackets, plugs, vent and wall fixing pack.