Festool Special Metal/Plastic Circular Saw Blade 160mm x 20mm 52T (519XH)
Fine-grain, carbide-tipped circular saw blade with trapezoidal/flat tooth for maximum durability and long service life. Ideal for machining aluminium panels, profiles, plastics and non-ferrous metals.
- For
- Cutting Width (Kerf):
- Cut
- Tungsten Carbide-Tipped Teeth
- Lacquer Coating
- For Festool: TS55, TSC55, ATF55 & AP55
View all: Festool Circular Saw Blades
Fine-grain, carbide-tipped circular saw blade with trapezoidal/flat tooth for maximum durability and long service life. Ideal for machining aluminium panels, profiles, plastics and non-ferrous metals.
- For
- Cutting Width (Kerf):
- Cut
- Tungsten Carbide-Tipped Teeth
- Lacquer Coating
- For Festool: TS55, TSC55, ATF55 & AP55
View all: Festool Circular Saw Blades
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 160 mm |
| Brand | Festool |
| Disc Bore Size | 20 mm |
| Disc Fitting Type | Standard Bore |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. RPM | 5800 rpm |
| Model Name | Special |
| Model No | TF52 |
| Number of Teeth | 52 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Circular Saw Blade |
| Reduction Rings Supplied | Without Reduction Rings |
| Suitable Cutting Application | Multi-Material |
| Suitable Sawing Material | Aluminium, Non-Ferrous Metal & Plastic |