Festool CXS 12 2.5-Plus 12V 2 x 2.5Ah Li-Ion Brushless Cordless Drill (237VT)
Cordless drill with ergonomic C-shape to facilitate precise working with the grip position in the drilling and screwdriving axis. Compact, handy shape makes work easier, even in cramped spaces. Quick conversion to drilling, screwdriving, angular drilling and angular screwdriving without the need for tools thanks to the FastFix interface. Features bit holder, light control and Systainer³.
- 2 x 2.5Ah Li-Ion Batteries
- 2-Speed Variable & Reverse
- 34min Charge Time
- 10mm Keyless Chuck
- 13 Torque Settings + Drill
- All-Metal Gearbox
- No Brake
- Soft-Grip D-Handle
- LED Work Light
- Without Spindle Lock
View all: Festool Drill Drivers
Cordless drill with ergonomic C-shape to facilitate precise working with the grip position in the drilling and screwdriving axis. Compact, handy shape makes work easier, even in cramped spaces. Quick conversion to drilling, screwdriving, angular drilling and angular screwdriving without the need for tools thanks to the FastFix interface. Features bit holder, light control and Systainer³.
- 2 x 2.5Ah Li-Ion Batteries
- 2-Speed Variable & Reverse
- 34min Charge Time
- 10mm Keyless Chuck
- 13 Torque Settings + Drill
- All-Metal Gearbox
- No Brake
- Soft-Grip D-Handle
- LED Work Light
- Without Spindle Lock
View all: Festool Drill Drivers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.5 Ah |
| Battery Technology | None |
| Brand | Festool |
| Brushless | Brushless |
| Capacity Steel | 10 mm |
| Capacity Wood | 35 mm |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 34 min |
| Chuck Capacity | 10mm |
| Chuck Type | Keyless Chuck |
| Drill Handle Type | Soft-Grip D-Handle |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Torque | 30 Nm |
| Model No | CXS 12 2.5-Plus |
| No Load Speed | 0-1600 rpm |
| No. Torque Setting | 13 |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Product Length | 145 mm |
| Product Type | Drill |
| Tool Weight with Battery | 1.17 kg |
Product Contents
CXS 12 2.5-Plus, 2 x BP 12 Li 2.5Ah C battery packs, TCL 6 rapid charger, FastFix keyless chuck (10mm), belt clip and Systainer SYS3 M 187.