Faithfull Drill Bit Tool Storage Roll 10.6" (175GC)
The Faithfull drill bit tool storage roll provides robust organisation for various drill bits. Constructed from hard-wearing, nylon-backed polyester, it offers durability for demanding trade environments, such as busy workshops or on-site jobs. Double-stitched at stress points and edged for extra strength, this tool roll is built to last. It features 13 pockets designed to accommodate different drill bit sizes, ensuring efficient storage and quick access. A convenient zip-up compartment secures small tools or important paperwork, while three elastic loops keep pens or pencils readily available for marking tasks.
- Polyester Construction
- 13 x Drill Bit Pocket(s)
- Zip Up Compartment
- 3 x Elastic Loops
View all: Faithfull Tool Bags
The Faithfull drill bit tool storage roll provides robust organisation for various drill bits. Constructed from hard-wearing, nylon-backed polyester, it offers durability for demanding trade environments, such as busy workshops or on-site jobs. Double-stitched at stress points and edged for extra strength, this tool roll is built to last. It features 13 pockets designed to accommodate different drill bit sizes, ensuring efficient storage and quick access. A convenient zip-up compartment secures small tools or important paperwork, while three elastic loops keep pens or pencils readily available for marking tasks.
- Polyester Construction
- 13 x Drill Bit Pocket(s)
- Zip Up Compartment
- 3 x Elastic Loops
View all: Faithfull Tool Bags
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Faithfull |
| Construction Material (Access) | Polyester |
| Length (Imperial) | 10.6 " |
| Length (Metric) | 270 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| No. of Pockets | 13 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pockets Breakdown | 13 x Drill Bit Pocket(s) |
| Product Type | Drill Bit Tool Storage Roll |
| Resistant Type | Wear-Resistant |
| Tool Storage Type | Tool Rolls |
| Width (Imperial) | 21.7 " |
| Width (Metric) | 550 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Faithfull Tools |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Phoenix House, 3 White Lodge Business Estate, Hall Road, Norwich, Norfolk, NR4 6DG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | enquiries@faithfulltools.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | FAITHFULL tools |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | QFF Distribution Ltd, 24 Magna Drive, Magna Business Park, Citywest Road, Dublin, D24 FNYO, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | enquiries@faithfulltools.com |