External Render Corner Bead 10-12mm x 2.5m 5 Pack (25334)
Versatile render beading that reinforces corners of walls and protects them from any damage. Use functionally to shield and prolong the life of a wall that is susceptible to chipping, cracking, wear and tear. Use aesthetically to define edges and ensure the straightness and alignment of walls, creating visually appealing wall finishes.
- Protects Wall Corners
- Maintains Straightness Alignment of Walls
- Creates Visually Appealing Wall Finish
- Provides Defined Edges
View all: Unbranded Beading
This item is store collection only
Versatile render beading that reinforces corners of walls and protects them from any damage. Use functionally to shield and prolong the life of a wall that is susceptible to chipping, cracking, wear and tear. Use aesthetically to define edges and ensure the straightness and alignment of walls, creating visually appealing wall finishes.
- Protects Wall Corners
- Maintains Straightness Alignment of Walls
- Creates Visually Appealing Wall Finish
- Provides Defined Edges
View all: Unbranded Beading
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Length of Pack (Combined) | 12.5 m |
| Length of Single Piece | 2.5 m |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 5 |
| Pieces in Pack/Case | 5 |
| Product Length | 2.5 m |
| Product Type | External Render Corner Bead |
| z1 - UK Manufacturer Name | QEP Co.UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | The Maltsters, Wetmore Road, Staffordshire, DE14 1LS |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.vitrex.co.uk/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | PRCI SAS - Groupe QEP |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | BP 30, Villeneuve Led Maguelone, 34750, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://prci.fr/index.php/contacts/ |