Evo-Stik Sticks Like Sh*t Solvent-Free All-Weather Adhesive Clear 290ml 12 Pack (120VR)
High performance instant grab adhesive. Single component, SM Polymer formulation offers high bond strength, sticking to surfaces even if both are impervious. Weatherproof and water-resistant, can be applied to wet surfaces. Unaffected by extreme temperatures and movement. Suitable for use on almost all building materials including wood, metal, glass, stone, plastics, polystyrene, concrete, tiles, mirrors, and plasterboard. For interior and exterior use.
- For Interior & Exterior Use
- Solvent, Silicone, Isocyanate & Phthalate-Free
- Covers 44m of a 3mm Bead
- Can be Painted
- Water-Resistant Once Fully Cured
- Suitable for Interior & Exterior Use
View all: Evo-Stik Grab Adhesives
High performance instant grab adhesive. Single component, SM Polymer formulation offers high bond strength, sticking to surfaces even if both are impervious. Weatherproof and water-resistant, can be applied to wet surfaces. Unaffected by extreme temperatures and movement. Suitable for use on almost all building materials including wood, metal, glass, stone, plastics, polystyrene, concrete, tiles, mirrors, and plasterboard. For interior and exterior use.
- For Interior & Exterior Use
- Solvent, Silicone, Isocyanate & Phthalate-Free
- Covers 44m of a 3mm Bead
- Can be Painted
- Water-Resistant Once Fully Cured
- Suitable for Interior & Exterior Use
View all: Evo-Stik Grab Adhesives
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Evo-Stik |
| Colour | Clear |
| Interior/Exterior Use | Interior & Exterior |
| Label Info 2: Hazard Statements | EUH208 Contains.... May produce an allergic reaction. |
| Label Info 3: Precautionary Statements | P101 If medical advice is needed, have product container or label at hand.P102 Keep out of reach of children. |
| Label Info 4: Supplementary Label Info | Contains Trimethoxyvinylsilane & N-(3-(trimethoxysilyl)propyl)ethylenediamine & Reaction mass of Bis(1,2,2,6,6-pentamethyl-4-piperidyl) sebacate and Methyl 1,2,2,6,6-pentamethyl-4-piperidyl sebacate. May produce an allergic reaction. |
| Label Info 6: Additional Hazard Info | Always read and follow the information on the product label. |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Working Temperature | 90 °C |
| Min. Working Temperature | -40 °C |
| Model Name | Sticks Like Sh*t |
| Pack Size | 12 |
| Parent Colour | Clear |
| Pieces in Pack/Case | 12 |
| Product Type | All-Weather Adhesive |
| Range Name | Sticks Like Sh*t |
| Resistant Type | Heat & Moisture-Resistant |
| Sealant/Adhesive Container Type | Cartridge |
| Solvent Free | Solvent-Free |
| Suitable Application | For Interior & Exterior Use |
| Vocs Grams Per Litre | 0.0 g/l |
| Volume | 290 ml |
| Water Resistant | Water-Resistant Once Fully Cured |
| z1 - UK Manufacturer Name | Bostik Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Common Road, Stafford, Staffordshire, ST16 3EH |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.bostik.com/uk/en_GB/customer-support/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bostik SA |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 420 rue dEstienne d'Orves, 92700 Colombes, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.bostik.com/global/en/customer-support/contact-us/ |