ETAL Siena Rear-Fed Exposed Matt Black Thermostatic Mixer Shower (733VN)
Luxurious and modern round shower kit. Features a rainfall overhead shower and a flexible, paddle handheld shower.
- Suitable for High Pressure Water Systems Only
- Delivers 5.2Ltr/min at 1bar
- Bar Mixer Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control
- Adjustable Head & Riser Rail
- Single-Spray Pattern Shower Head
- Stainless Steel Head
View all: ETAL Showers
Luxurious and modern round shower kit. Features a rainfall overhead shower and a flexible, paddle handheld shower.
- Suitable for High Pressure Water Systems Only
- Delivers 5.2Ltr/min at 1bar
- Bar Mixer Control
- 2 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control
- Adjustable Head & Riser Rail
- Single-Spray Pattern Shower Head
- Stainless Steel Head
View all: ETAL Showers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | ETAL |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Matt Black |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 65 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 16.2 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 3 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 5.2 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Siena |
| No. of Outlets | Dual Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Product Depth | 325 mm |
| Product Height | 1145 mm |
| Product Type | Mixer Shower |
| Product Width | 270 mm |
| Range Name | Siena |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 200 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control |
| Total Product Weight | 3.7 kg |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ellsi Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Ninth Avenue, Flixborough Ind Est, Flixborough, Scunthorpe, DN15 8SL |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.ellsi.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Authorised Rep Compliance Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 71 Lower Baggot Street, Dublin, D02 P593, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.authorisedrepcompliance.com |
Product Contents
Shower head, handset, handset holder, thermostatic bar valve, adjustable rigid riser, hose and mount kit.