Estwing Ultra Hammer 15oz (0.43kg) (1984H)
Solid-forged Estwing Ultra hammer 15oz is a lightweight claw hammer built for consistent strike performance on site. Features drop-forged steel head and 32mm smooth face to support accurate nail driving, with single-piece construction to improve durability under repeated impact. The aerodynamic profile aids faster swings, and the vinyl shock-reduction grip provides controlled handling across framing, fit-out and general carpentry tasks.
- Drop-Forged Steel Head
- Single-Piece Ergonomic Soft-Grip Handle
- 32mm Smooth Face
- Durable Single-Piece Forged Construction
- Vinyl Handle
- Shock-Reduction Grip
- Straight Claw
View all: Estwing Hammers
Solid-forged Estwing Ultra hammer 15oz is a lightweight claw hammer built for consistent strike performance on site. Features drop-forged steel head and 32mm smooth face to support accurate nail driving, with single-piece construction to improve durability under repeated impact. The aerodynamic profile aids faster swings, and the vinyl shock-reduction grip provides controlled handling across framing, fit-out and general carpentry tasks.
- Drop-Forged Steel Head
- Single-Piece Ergonomic Soft-Grip Handle
- 32mm Smooth Face
- Durable Single-Piece Forged Construction
- Vinyl Handle
- Shock-Reduction Grip
- Straight Claw
View all: Estwing Hammers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Estwing |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This product has been designed for longevity. Keeping products in use for longer helps to reduce the demand for new products and creation of waste. |
| Hammer & Axes Handle Type | Single-Piece |
| Hammer & Axes Product Type | Claw |
| Head Weight (Band) | 15-19oz |
| Head Weight (Imperial) | 15 oz |
| Head Weight (Metric) | 0.43 kg |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | E6/15SR |
| Overall Length | 349 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Ultra Hammer |
| Strike Face Diameter | 32 mm |