Estwing Rip Claw Hammer 20oz (0.57kg) (718HT)
One-piece, solid steel, rip claw hammer. Moulded shock reduction grip offers comfort and durability, while reducing any vibrations caused by impact.
- Drop-Forged Carbon Steel Head
- Single-Piece Ergonomic Soft-Grip Handle
- 30mm Smooth Face
- Solid-Forged
- One-Piece Construction
- Fully Polished Head & Neck
- Manufactured in the USA
View all: Estwing Hammers
One-piece, solid steel, rip claw hammer. Moulded shock reduction grip offers comfort and durability, while reducing any vibrations caused by impact.
- Drop-Forged Carbon Steel Head
- Single-Piece Ergonomic Soft-Grip Handle
- 30mm Smooth Face
- Solid-Forged
- One-Piece Construction
- Fully Polished Head & Neck
- Manufactured in the USA
View all: Estwing Hammers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Estwing |
| Hammer & Axes Handle Type | Single-Piece |
| Hammer & Axes Product Type | Claw |
| Head Weight (Band) | 20-24oz |
| Head Weight (Imperial) | 20 oz |
| Head Weight (Metric) | 0.57 kg |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | E3/20S |
| Overall Length | 349 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Rip Claw Hammer |
| Strike Face Diameter | 30 mm |