Essentials Spreader Clamps 10" (250mm) 2 Pack (3854V)
For controlled, one-handed clamping and spreading. Quick-release trigger for easy position and release. Soft plastic protective jaw guards help prevent damage to surfaces.
- Clamping Force Up To 150N
- Steel Bar
- Plastic Jaws
- Ratchet Handle Clamping
- Quick-Release System
- Plastic Ergonomic Soft-Grip Handle
View all: Essentials Clamps
For controlled, one-handed clamping and spreading. Quick-release trigger for easy position and release. Soft plastic protective jaw guards help prevent damage to surfaces.
- Clamping Force Up To 150N
- Steel Bar
- Plastic Jaws
- Ratchet Handle Clamping
- Quick-Release System
- Plastic Ergonomic Soft-Grip Handle
View all: Essentials Clamps
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Bar Length (Imperial) | 10 " |
| Bar Length (Metric) | 250 mm |
| Bar Material | Steel |
| Brand | Essentials |
| Clamp Type | Bar |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Clamping Force | 150 N |
| Pack Size | 2 |
| Pieces in Pack/Case | 2 |
| Product Type | Spreader Clamps |
| Throat Depth | 35 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |