Essentials Primed MDF Round Architrave 2100mm x 69mm x 14.5mm 5 Pack (114RE)
MDF round style architrave, primed and ready to paint. Moisture resistant and free of natural defects to eliminate warping and swelling. Can be secured with grab adhesive for a neat, effective fixing.
- Primed MDF
- Moisture-Resistant
- Ready to Paint
- Resistant to Warping & Swelling
View all: Essentials Architraves
€55.95Inc Vat
0 in stock in Dublin - Glasnevin | Check other stores
This item is store collection only
MDF round style architrave, primed and ready to paint. Moisture resistant and free of natural defects to eliminate warping and swelling. Can be secured with grab adhesive for a neat, effective fixing.
- Primed MDF
- Moisture-Resistant
- Ready to Paint
- Resistant to Warping & Swelling
View all: Essentials Architraves
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Essentials |
| Colour | White |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 5 |
| Pieces in Pack/Case | 5 |
| Product Length | 2100 mm |
| Product Thickness | 14.5 mm |
| Product Type | Architrave |
| Product Width | 69 mm |
| Profile Type (Skirting & Architrave) | Round |
| Resistant Type | Moisture-Resistant |