Essentials GU5.3 MR16 LED Light Bulb 345lm 3.4W 5 Pack (199YY)
Provides homogeneous light with no glare. Perfect illumination for every task. Narrow beam angle spreads concentrated light.
- Neutral White - 4000K
- Non-Dimmable
- 345lm
- Up to 15,000 Hours Life
- 4kWh/1000h Life
- 36° Beam Angle
- 2 Year Guarantee
View all: Essentials Light Bulbs
€10.95Inc Vat
0 in stock in Dublin - Ballymount | Check other stores
Sorry, this item is also currently out of stock for delivery
Provides homogeneous light with no glare. Perfect illumination for every task. Narrow beam angle spreads concentrated light.
- Neutral White - 4000K
- Non-Dimmable
- 345lm
- Up to 15,000 Hours Life
- 4kWh/1000h Life
- 36° Beam Angle
- 2 Year Guarantee
View all: Essentials Light Bulbs
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Advisory | Please check the suitability of your transformer before selecting your LED MR16 light bulb. |
| Beam Angle | 36 ° |
| Brand | Essentials |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cap Fitting Type | GU5.3 |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Neutral White |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Decorative Filaments | Non-Filament |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Energy Rating | E |
| Life Length | 15,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb Type | MR16 |
| Lm | 345 lm |
| Lm Band | 201-400 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | 4153384033 |
| Pack Size | 5 |
| Pieces in Pack/Case | 5 |
| Power Consumption | 3.4 W |
| Power Consumption (Band) | 4 - 6.9W |
| Power Factor Value | Greater than 0.9 |
| Product Diameter | 50 mm |
| Product Length | 45 mm |
| Product Type | Light Bulb |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Visible Environmental Costs | Included in the price is a contribution to recycling costs of 5¢. |
| kWh Per 1000hr Life | 4 kWh/1000h |