Essentials GU4 MR11 LED Light Bulb 280lm 2.7W 5 Pack (992YY)
Provides homogeneous light without glare. Warm colour for a relaxed ambience. Adjustable light. Dimmer compatible.
- Warm White - 2700K
- Dimmable
- 280lm
- Up to 15,000 Hours Life
- 3kWh/1000h Life
- 36° Beam Angle
- 2 Year Guarantee
View all: Essentials Light Bulbs
Provides homogeneous light without glare. Warm colour for a relaxed ambience. Adjustable light. Dimmer compatible.
- Warm White - 2700K
- Dimmable
- 280lm
- Up to 15,000 Hours Life
- 3kWh/1000h Life
- 36° Beam Angle
- 2 Year Guarantee
View all: Essentials Light Bulbs
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Beam Angle | 36 ° |
| Brand | Essentials |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cap Fitting Type | GU4 |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 2700 K |
| Decorative Filaments | Non-Filament |
| Dimmable | Dimmable |
| Energy Rating | E |
| Life Length | 15,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb Type | MR11 |
| Lm | 280 lm |
| Lm Band | 201-400 |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | 4150282732 |
| Pack Size | 5 |
| Pieces in Pack/Case | 5 |
| Power Consumption | 2.7 W |
| Power Consumption (Band) | 0 - 3.9W |
| Power Factor Value | 1 |
| Product Diameter | 35 mm |
| Product Length | 38 mm |
| Product Type | Light Bulb |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Visible Environmental Costs | Included in the price is a contribution to recycling costs of 5¢. |
| kWh Per 1000hr Life | 3 kWh/1000h |