Essentials Curved Jaw Locking Pliers 7" (180mm) (7595V)
High grade heat-treated steel alloy construction. Classic trigger release designed to provide maximum locking force. Hardened teeth designed to grip from any angle.
- Max. Jaw Opening: 35mm
- Hardened Carbon Steel Jaws
- Carbon Steel Metal Handle
- Trigger Release
View all: Essentials Pliers & Cutters
High grade heat-treated steel alloy construction. Classic trigger release designed to provide maximum locking force. Hardened teeth designed to grip from any angle.
- Max. Jaw Opening: 35mm
- Hardened Carbon Steel Jaws
- Carbon Steel Metal Handle
- Trigger Release
View all: Essentials Pliers & Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Essentials |
| Jaw Length | 25 mm |
| Jaw Style | Curved |
| Length (Imperial) | 7 " |
| Length (Metric) | 180 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Jaw Opening | 35 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Locking Pliers |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 100-199mm |
| Product Type | Locking Pliers |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |