Essentials Bolt Cutters 18" (457mm) (7759V)
Designed for cutting wire, chains and bolts. Cuts 6-8mm steel.
- Cuts Up To 8mm Steel
- Flush Cut
- Hardened Carbon Steel Jaws
- Steel Metal Handle with Plastic Grip
View all: Essentials Bolt Cutters
Designed for cutting wire, chains and bolts. Cuts 6-8mm steel.
- Cuts Up To 8mm Steel
- Flush Cut
- Hardened Carbon Steel Jaws
- Steel Metal Handle with Plastic Grip
View all: Essentials Bolt Cutters
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length | 35 mm |
| Brand | Essentials |
| Cutting Capacity | 8 mm |
| Cutting Head Type | Flush Cut |
| Degree of Hardness | 50-60 HRC |
| Length (Imperial) | 18 " |
| Length (Metric) | 457 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Cutting Capacity (Hard 2200MPa) | 8 mm |
| Max. Cutting Capacity (Med 1600MPa) | 8 mm |
| Max. Cutting Capacity (Soft 220MPa) | 8 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Bolt Cutters |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 400-799mm |
| Product Type | Bolt Cutters |
| Suitable Cutting Material | Steel |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Wire, Chains & Bolts |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |