Erbauer ERI967NAL 55mm 18V 1 x 2Ah Li-Ion EXT Brushless Second Fix Cordless Nail Gun (918PG)
For efficient and precise second fix nailing. Features advanced brushless technology, ensuring maximum speed, power, and motor life. Built-in work light, battery indicator, and versatile firing modes, including bump and sequential trigger actions. Tool-free depth adjustment and removable non-marking nose for ease of use, while the contact fire mechanism ensures safety, reduced recoil, and enhanced durability when firing short nails at a rate of 120 nails per minute. Part of the 18V EXT battery system. Supplied with battery and single port charger.
- 1 x 2Ah Li-Ion Battery
- 30min Charge Time
- Fires 18ga 15-55mm Straight Brads
- Fires up to 120 per min
- Fires up to 1720 Shots per Battery Charge
- Bump & Sequential Trigger Action
- Depth Adjustment
- Non-Marking Nose
- Low Battery Indicator
- Closed-View Magazine
View all: Erbauer Nail Guns
Sorry, this item is also currently out of stock for delivery
For efficient and precise second fix nailing. Features advanced brushless technology, ensuring maximum speed, power, and motor life. Built-in work light, battery indicator, and versatile firing modes, including bump and sequential trigger actions. Tool-free depth adjustment and removable non-marking nose for ease of use, while the contact fire mechanism ensures safety, reduced recoil, and enhanced durability when firing short nails at a rate of 120 nails per minute. Part of the 18V EXT battery system. Supplied with battery and single port charger.
- 1 x 2Ah Li-Ion Battery
- 30min Charge Time
- Fires 18ga 15-55mm Straight Brads
- Fires up to 120 per min
- Fires up to 1720 Shots per Battery Charge
- Bump & Sequential Trigger Action
- Depth Adjustment
- Non-Marking Nose
- Low Battery Indicator
- Closed-View Magazine
View all: Erbauer Nail Guns
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Approx. Shots per Full Battery Charge | 1720 Shots |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2 Ah |
| Battery Technology | EXT |
| Brad/Nail Capacity | 100 |
| Brad/Nail Storage | Brads |
| Brand | Erbauer |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Charge Time | 30 min |
| Collated Angle | Straight |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Firing Rate | 120 per min |
| Fixings Gauge | 18 ga |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Magazine Load Type | Side-Loading Magazine |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Fastener Size | 55 mm |
| Model No | ERI967NAL |
| Nailer Product Type | Second Fix |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Nailer |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Repair Service Contact | 1-800 932 261 |
| Tool Weight with Battery | 3.28 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Nail gun (55mm), belt hook, battery (2.0Ah), single port charger and 100 x 18ga brad nails (50mm).