Erbauer EBFC12-Li 12V Li-Ion EXT Fast Charger (738PV)
Lightweight, compact and powerful EXT one battery system gives the flexibility to make light work of any job. Features fast charge technology and can be wall-mounted for space saving. Only compatible with Erbauer EXT 12V tools and batteries.
- Charges 12V Batteries
- Fast Charge Technology
- Can be Wall-Mounted
View all: Erbauer Power Tool Chargers
Lightweight, compact and powerful EXT one battery system gives the flexibility to make light work of any job. Features fast charge technology and can be wall-mounted for space saving. Only compatible with Erbauer EXT 12V tools and batteries.
- Charges 12V Batteries
- Fast Charge Technology
- Can be Wall-Mounted
View all: Erbauer Power Tool Chargers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | EXT |
| Brand | Erbauer |
| Charges Battery Voltages | 12V |
| Charging Current | 6 A |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| LED Indicator | LED Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model No | EBFC12-Li |
| Mount Type | Wall Mounted or Freestanding |
| No. of Battery Ports | Single-Port |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Type | Fast Charger |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| With USB Ports | Without USB |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, UK, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |