ERA Zinc 188-33 Tubular Mortice Latches 64mm Case - 45mm Backset 3 Pack (9396T)
Zinc latch device for use where no locking is required. Can be used with either lever or knob handles.
- 2 Year Guarantee
View all: ERA Door Latches
| QTY | Price per item | Saving |
|---|---|---|
| 1 - 4 | €13.55 | - |
| 5 - 9 | €12.19 | Save 10% |
| 10 + | €11.51 | Save 15% |
Zinc latch device for use where no locking is required. Can be used with either lever or knob handles.
- 2 Year Guarantee
View all: ERA Door Latches
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Backset Size (Imperial) | 1 3/4 " |
| Backset Size (Metric) | 45 mm |
| Brand | ERA |
| Case Depth (Imperial) | 2 1/2 " |
| Case Depth (Metric) | 64 mm |
| Case Height | 15 mm |
| Case Width | 22 mm |
| Colour | Zinc |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fire Rating | Not Fire Rated |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Pack Size | 3 |
| Pieces in Pack/Case | 3 |
| Plate Height | 56 mm |
| Plate Width | 26 mm |
| Product Type | 188-33 Tubular Mortice Latches |