Einhell TC-AC 190 OF Set Electric Compressor 230V (666EA)
Einhell TC-AC 190 OF Set is a compact, easy-to-use electric compressor designed for versatile air delivery tasks. The powerful 230V air compressor delivers 165 litres per minute free air delivery with a maximum pressure of 8bar, ensuring efficient operation for various applications. Features a slim, compact and lightweight suitcase design to allow for easy transport and storage, making it suitable for workshop, garage, or in the car as a "backup". The oil-free, service-free pump requires minimal maintenance, saving time and effort. Ideal for busy trade professionals needing a portable solution for tyre inflation on vehicles or for quick cleaning tasks in a workshop environment. Equipped with integrated hose, cable and accessory storage. Includes a 3m compressed air hose with quick coupling, a blower adaptor needle with tyre inflation gauge, and a 3-piece set of adaptors.
- 1500W Motor
- 165Ltr/min Free Air Delivery
- Max. Pressure: 8bar
- Oil-Free Lubrication
- 1 Air Coupling
- Replaceable Carbon Brushes
- Inflates Tyres for Cars, Bikes & Motorcycles
- Cleans Work Surfaces with Blower Attachment
- Cable Winder Integrated into Housing Design
View all: Einhell Air Compressors
Einhell TC-AC 190 OF Set is a compact, easy-to-use electric compressor designed for versatile air delivery tasks. The powerful 230V air compressor delivers 165 litres per minute free air delivery with a maximum pressure of 8bar, ensuring efficient operation for various applications. Features a slim, compact and lightweight suitcase design to allow for easy transport and storage, making it suitable for workshop, garage, or in the car as a "backup". The oil-free, service-free pump requires minimal maintenance, saving time and effort. Ideal for busy trade professionals needing a portable solution for tyre inflation on vehicles or for quick cleaning tasks in a workshop environment. Equipped with integrated hose, cable and accessory storage. Includes a 3m compressed air hose with quick coupling, a blower adaptor needle with tyre inflation gauge, and a 3-piece set of adaptors.
- 1500W Motor
- 165Ltr/min Free Air Delivery
- Max. Pressure: 8bar
- Oil-Free Lubrication
- 1 Air Coupling
- Replaceable Carbon Brushes
- Inflates Tyres for Cars, Bikes & Motorcycles
- Cleans Work Surfaces with Blower Attachment
- Cable Winder Integrated into Housing Design
View all: Einhell Air Compressors
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Air Tool Product Type | Compressor |
| Brand | Einhell |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 3 m |
| Duty Load | Intermittent Load |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Max. Pressure | 8 bar |
| Model No | TC-AC 190 OF Set |
| Operating Pressure | 8 bar |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 1500 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Height | 335 mm |
| Product Length | 400 mm |
| Product Type | Compressor |
| Product Width | 160 mm |
| Total Product Weight | 5.1 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Einhell UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Champions Business Park, First Floor Unit 10, Wirral, Upton, CH49 0AB |
| z4 - EU Manufacturer Name | Einhell |
Product Contents
TC-AC 190 OF Set, sports ball needle, bicycle valve adaptor, cone adapter, blower adaptor needle, tyre inflation gauge, 3m compressed air hose with quick coupling and storage box for adaptors.