Einhell Professional GP-BC 36/430 3411340 36V Li-Ion Power X-Change Brushless Cordless Brushcutter - Bare (773CY)
Powerful, cordless scythe with brushless motor. Ideal for work on tall bushes, thickets and wild growth on rough terrain, slopes or embankments. Delivered with a double thread bobbin with automatic jogging mode as well as a 3-tooth blade. Spindle lock system for quick and easy changes between thread and metal blade. Features a 2-handed, soft-grip handle, protective shield, battery display and 2-stage electronic revolution speed regulating system. Scythe batteries are protected against shocks by the integrated steel frame battery protection. Split shaft enables anodised aluminium guide bar to be divided making it easy to transport or store. Includes an integrated wall bracket and backpack carrying strip. Part of the Power X-Change family. Requires 2 x 18V PXC batteries.
- Line & Blade Heads
- Bike Handle
- Without Edging Facility
- Split Straight Shaft
- 2 Year Guarantee
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Einhell Professional Grass Trimmers
Powerful, cordless scythe with brushless motor. Ideal for work on tall bushes, thickets and wild growth on rough terrain, slopes or embankments. Delivered with a double thread bobbin with automatic jogging mode as well as a 3-tooth blade. Spindle lock system for quick and easy changes between thread and metal blade. Features a 2-handed, soft-grip handle, protective shield, battery display and 2-stage electronic revolution speed regulating system. Scythe batteries are protected against shocks by the integrated steel frame battery protection. Split shaft enables anodised aluminium guide bar to be divided making it easy to transport or store. Includes an integrated wall bracket and backpack carrying strip. Part of the Power X-Change family. Requires 2 x 18V PXC batteries.
- Line & Blade Heads
- Bike Handle
- Without Edging Facility
- Split Straight Shaft
- 2 Year Guarantee
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Einhell Professional Grass Trimmers
Best Sellers:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Grass Trimmer |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | Power X-Change |
| Brand | Einhell Professional |
| Brushcutter / Trimmer Head Type | Line & Blade Heads |
| Brushcutter / Trimmer Shaft Length | 1921 mm |
| Brushcutter/Trimmer Line/Blade Diameter | 2.5 mm |
| Brushless | Brushless |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Width | 43 cm |
| Edging Facility | Without Edging Facility |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Sharing a battery between tools can make better use of resources. |
| Handle Type | Bike Handle |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Guarantee |
| Model Name | GP-BC 36/430 |
| Model No | 3411340 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 36 V |
| Product Length | 1921 mm |
| Product Type | Brushcutter |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight without Battery | 6.75 kg |
| Vibration Level | 4.992 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Einhell UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Champions Business Park, First Floor Unit 10, Wirral, Merseyside, CH49 0AB |
| z4 - EU Manufacturer Name | Einhell |
Product Contents
GP-BC 36/430, 3-tooth blade, double-thread bobbin and carrying belt.